• DSC01096.jpg
 • DSC01104.jpg
 • DSC01119.jpg
 • DSC01154.jpg
 • DSC04070k.jpg
 • DSC04095K.JPG
 • DSC04392a.jpg
 • DSC05377a.jpg
 • DSC06152a.jpg
 • DSC06494a.jpg
 • DSC08334a.jpg
 • DSC08521a.jpg
 • DSC_0001.JPG
 • DSC_0006.JPG
 • IMGP0376.JPG
 • IMGP9004K.JPG

Już wkrótce

Niedługo ruszy nowa odsłona naszej strony. Zapraszamy na nasz profil na Facebooku.

Msza św. w intencji ofiar zbrodni katyńskiej i Żołnierzy Wyklętych

Msza św. w intencji ofiar zbrodni katyńskiej i Żołnierzy Wyklętych została odprawiona 13 kwietnia 2016 r. w kościele pw.Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bolesławcu. 17 września 1939 r. otrzymaliśmy zdradziecki cios ze wschodu od Armii Czerwonej, potem nastąpiły eksterminacja i wywózki Polaków w głąb Rosji. 5 marca 1940 r. Stalin zdecydował o rozstrzelaniu polskich jeńców wojennych, przebywających w sowieckich obozach w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie, oraz polskich więźniów przetrzymywanych przez NKWD na obszarze przedwojennych wschodnich województw Rzeczpospolitej. 3 kwietnia 1940 r. NKWD rozpoczęło likwidację obrońców naszej Ojczyzny strzałem w tył głowy. Zakopani w ośmiu masowych grobach mieli być wymazani z historii tak jak ci, którzy kontynuowali walkę mimo braku szans na zwycięstwo. Napisał o nich prof. dr hab. Ryszard Terlecki: "Walczyli na przekór jałtańskiej kapitulacji zachodnich aliantów. Walczyli o suwerenne państwo, o żołnierski honor, o prawo do normalnego życia. Walczyli z nadzieją, że kara dosięgnie sowieckich okupantów i ich polskich kolaborantów. Chociaż dziś nazywamy ich żołnierzami wyklętymi, oni sami uważali się tylko za żołnierzy słusznej sprawy. Wielu z nich walczyło do końca, do śmierci z rąk wroga. Często nadal nie znamy ich grobów. Ale byli sumieniem Polski i dla następnych pokoleń wysoko wyznaczyli miarę wierności Ojczyźnie".

5. rocznica nadania szkole imienia Polaków Zesłanych na Sybir

21 lutego 2016 r. Bolesławieckie Stowarzyszenie Kawaleryjskie im. 6. Pułku Ułanów Kaniowskich uczestniczyło we mszy św. w 5. rocznicę nadania Gimnazjum Samorządowemu nr 2 w Bolesławcu imienia Polaków Zesłanych na Sybir. Nasze stowarzyszenie stale współpracuje z tą szkołą, tam rozpoczęła się nasza działalność, tam znajduje się nasza siedziba, dzięki uprzejmości władz miasta i pani dyrektor Marii Subik. Pamięć zesłań i los Polaków, szczególnie na Kresach Wschodnich II Rzeczpospolitej, jest szczególnie bliska naszemu stowarzyszeniu, ponieważ tradycje pułku, który odtwarzamy, sięgają Stanisławowa - miasta kresowego. Jako spadkobiercy tych tradycji staramy się pamiętać również o tragicznych wydarzeniach zesłań, które objęły całe Kresy. Współpracę z Bolesławieckim Kołem Związku Sybiraków, na czele którego stoi pani prezes Maria Niemczuk, stale podtrzymujemy i rozwijamy.

Pamięci wszystkich poległych za Ojczyznę - 1 listopada

W uroczystość Wszystkich Świętych ułani Bolesławieckiego Stowarzyszenia Kawaleryjskiego pełnili wartę honorową przy pomniku pamięci Zesłańców Sybiru oraz przy tablicy upamiętniającej Polaków poległych za Ojczyznę.

Marsz Pamięci

Bolesławieckie Stowarzyszenie Kawaleryjskie 17 września 2015 r. wzięło udział w Marszu Pamięci organizowanym wspólnie przez Bolesławieckie Koło Związku Sybiraków i Gimnazjum Samorządowe nr 2 w Bolesławcu im. Polaków Zesłanych na Sybir. Nasza delegacja wystawiła wartę przy obelisku upamiętniającym zesłańców Sybiru (Bartłomiej Jopek i Hubert Miżdal), natomiast Grzegorz Jankowski i Kacper Jędrzejewski złożyli wiązankę kwiatów. W uroczystościach również brał udział wiceprezes Stowarzyszenia, pan Ryszard Samoszyński. Dziękujemy wszystkim, którzy uczcili pamięć Polaków zesłanych na Sybir. W naszej pamięci zawsze będą również żołnierze Korpusu Ochrony Pogranicza i Straży Granicznej, którzy oddali życie w obronie Kresów Wschodnich.

Rocznica wybuchu II wojny światowej

1 września 2015 r. ułani z Bolesławieckiego Stowarzyszenia Kawaleryjskiego uczcili pamięć obrońców Ojczyzny i ofiar II wojny światowej podczas lokalnych uroczystości upamiętniających to wydarzenie. Wkład polskiej kawalerii w obronę Rzeczypospolitej i poniesione ofiary na zawsze pozostaną w naszej pamięci.

Święto Kawalerii Polskiej 2015

Chcąc przywrócić przedwojenne tradycje i odbudować w społeczeństwie pamięć o Kawalerii Polskiej, Bolesławieckie Stowarzyszenie Kawaleryjskie zaprosiło mieszkańców Bolesławca i okolic na uroczystą mszę świętą w intencji Kawalerii Polskiej, odprawioną 28 sierpnia 2015 r. przez ks. Dawida Kosteckiego w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bolesławcu. Dziękujemy wszystkim przybyłym osobom, którym leży na sercu pamięć tej wielce zasłużonej dla Polski formacji wojskowej. Szczególnie dziękujemy za przybycie Pani Marii Subik, Dyrektor Gimnazjum Samorządowego nr 2 w Bolesławcu im. Polaków Zesłanych na Sybir, oraz przedstawicielom Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich wraz z pocztem sztandarowym i Sybirakom. 31 sierpnia obchodzony jest jako Święto Kawalerii Polskiej na pamiątkę zwycięstwa polskich ułanów nad konnicą Budionnego pod Komarowem w 1920 r. Podczas mszy św. wspominaliśmy również Danutę Siedzikównę "Inkę" z V Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, której rocznica stracenia przypadała w tym właśnie dniu.